Tüp Bebek Tarihçe
21 Kasım 2018

Doğal Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi doğal yollar ile çocuğu olamayan kişilere uygulanan bir tedavi sürecidir. Bu süreçte anne ve babanın umutsuz olmaması, morallerin düzgün olması ve her şeyin yolunda gittiğine inanmaları gerekmektedir. Bu aşamada umutsuzluk gibi olumsuz düşünceler süreci olumsuz etkileyebilir. Tüp bebek tedavisinde anne ile babadan alınan yumurta ve spermin laboratuar ortamında bir araya getirilerek döllenmesi sağlanmaktadır. Ardından anne rahmine transferi gerçekleştirilir. Bu tedavi ilk olarak 1978 yılında Bob Edwards tarafından gerçekleştirilmiştir. 1958 yılında fare genlerinin değişimi ile ilgili önemli bir adım atmıştır. Ardından arkadaşları ile bir araya gelip embriyo oluşumunu ve tüp bebek tedavisini gerçekleştiren ilk kişi olarak bilinmektedir. Bilim sürekli ilerleyen bir etkendir. Hayatımızın önemli bir yerine sahiptir. Günümüzde birçok çocuğu olamayan aile bu tedaviye başvuruyor.

Doğal Tüp Bebek Tedavisi

Eski dönemde tüpteki tıkanıklık veya hasar oluşması durumunda yalnızca kadınlar için uygulanan bir tedavi ilen günümüzde erkeklerin kısırlık sorununa da çözüm oluyor. Önceleri kadınların hayatını kurtaran bu bilim erkeklerinde hayatını kurtarıyor. %80 başarılı bir şekilde kısır olan erkek için tedavi sonuçlandırılıyor. Tüp bebek tedavisinden önce bir doktor gözetimi altında 1 yıl süre ile düzenli ve korunmadan ilişkiye girmek gerekmektedir. Bu doğal yöntem çoğu doktor tarafından olumlu sonuçlanacağını düşünmektedir. Bu nedenle öncelik doğal yöntemler ile gebe kalmayı hedeflemektir. Eğer kadın 35 yaşından fazla ise 1 yıl düzenli ve korunmasız girdiği ilişkiden sonra 6 ay sonucu alabilmek için beklemesi gerekmektedir. Ancak bu aşamada gebe kalınamaz ise doktor tarafından tedavi süreci başlatılır. Tüm bu süreçte alanında uzman bir doktor tarafından yardım almalısınız.

Tüp bebek tedavisinin birçok çeşidi vardır. Eğer çiftin kısırlık ile ilgili bir sorunu var ise hemen ilaca başlatılır. Aşamalardan en önemlisi yumurtalıkların uyarılmasıdır. Annenin çeşitli ilaçlar kullanarak yumurtaların oluşturulması hedeflemektedir. Regl dönem’inin 3.günü başlayarak 12 gün boyunca düzenli uygulanması gereken bir tedavi sürecidir. Amaç yumurtaları ilaç yardımı ile kontrol altına alabilmektir. Ardından yumurtaların toplanma süreci başlar. Yumurtalara çatlatma iğnesi yapılarak yumurtalar çatlar. Daha sonra olgun yumurtalar toplanır. Bu aşama 15 ile 20 dakika arasında gerçekleşmektedir. Bu aşamada anneye lokal anestezi uygulanır. Ardından döllenme aşaması ile embriyo transferi gerçekleştirilir. Tüm bu işlemden sonra 12 gün beklenilir ve 12.gün gebelik testi yapılarak sonuç öğrenilir. Bu süreç kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı aileler ilk tedavide gebe kalabilirken bazı aileler de birçok deneme sonrası gebe kalıyor. Bu nedenle yıpratıcı aşama olarak düşünmemelisiniz. İlk seferde gebe kalamazsanız umudunuzu kayıp etmeden olumlu düşünmeye kendinizi ve partnerinizi yönlendirmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU