Ana SayfaKadın HastalıklarıGebelik ve DoğumKısırlık ve Tüp BebekKadın KanserleriVideolarİletişim
 

Yorum Yazyazdır

28.10.2009 10:52:23 Ziyaret Sayısı: 14104

 
 
Doğum kontrol hapları bırakıldıktan 1- 2 ay sonra normal yumurtlamalar

Doğum kontrol hapları bırakıldıktan 1- 2 ay sonra normal yumurtlamalar


Doğum kontrol hapları dünyanın en sık kullanılan ilaçlarıdır.

Dünyada 400 milyon kadının doğum kontrol hapı kullandığı düşünülmektedir.

Doğum kontrol hapı kadının her ay yumurtlamasını engelleyerek korunmaya yol açar.

Yeni ilaçlar ilk alındığı günden itibaren korumaya başlamaktadır.

 İçlerindeki düşük dozlu hormonlar dolayısıyla beyinden yumurtalığa giden ve onun yumurtlamasını uyaran hormonları baskılarlar ve doğal yumurtlamaya geçici süre engel olurlar.

 Doğum kontrol hapları bırakıldıktan 1- 2 ay sonra normal yumurtlamalar başlar ve dolayısıyla genel bir kaygı olan (hap kullanırsam çocuğum olmazmış, yumurtlamam dururmuş) iddiası doğru değildir.

 Sadece kullanıldıkları sürece yumurtlamaya engel olmakta sonrasında yumurtlamaya hiçbir etkisi olmamaktadır.

Hapların göğüs kistlerini azaltması, yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltması yoğun adet kanamalarını azaltarak kansızlığı önlemesi, rahim ve yumurtalık kanalı iltihaplarına engel olması gibi sayısız faydaları da mevcuttur.

 Doğum kontrol haplarını kullanan kişide meme kanseri varsa onu tetikleme, bazen bacaklarda pıhtılara yol açması gibi yan etkileri de vardır.

Fakat bu yan etkiler bir tarafa, faydaları ve doğum kontrolü yapılarak kürtajları, dış gebelikleri önleme gibi yararları diğer tarafa konursa faydaları zararlarından çok çok fazladır ve o yüzden yüz milyonlarca kadın tarafından her gün kullanılmaktadır.

 

     Doğum kontrol haplarını genellikle spiral kullanamayan doğurmamış genç insanlara öneriyoruz ama 40 yaşına kadar da doktor kontrolü altında kullanabilir.

 

 Konuyla ilgili bazı okuyucu sorularına cevap verelim.

 

Soru 1: Sayın hocam doğum kontrol hapı almak istiyorum ama her aldığımda kilo alıyorum bu yüzden korkuyorum, alamıyorum. Bana ne önerirsiniz?

 

     Sayın okuyucum 22 yaşında ve 1 yıllık evli olduğunuza göre sizin için doğum kontrol hapı ideal yöntemdir, eğer eşiniz muntazam korunamıyorsa. Doğum kontrol hapları aynen gebelikte olduğu gibi iştah açmaya yol açabilir ama iştah açıldığı zaman ne yiyip ne yemeyeceğiniz ve ne kadar yiyeceğiniz tamamen size kalmıştır dolayısıyla haplar kilo aldırmaz çok yerseniz kilo alırsınız. Değişik hapları deneyebilirsiniz ama unutmayın ki iştahınızın kontrolü zaten her zaman hepimize lazımdır ve hap aldığınızda da bu kontrolü yaparsanız hiç kilo almazsınız.

 

Soru 2: Yeni evliyim ve doktorum bana doğum kontrol hapı verdi. Fakat biz çocuk istiyoruz ve çok çocuğumuz olsun istiyoruz. Hapların kısırlık yaptığı söylendi bu yüzden korktum alamadım haplar kısırlık apar mı?

 

     Sayın okuyucum haplar kesinlikle kısırlık yapmaz hatta yumurtalığınızdaki kistleri ve iltihapları önleme gibi faydalarından dolayı gebelik şansınızı arttırır dahi diyebilirim. Hapların yumurtlamayı önleyici etkisi sadece alındığı süredir ki hapları alırken dahi 2 gün unutsanız bazen tekrar yumurtlama olup insan gebe kalabilmektedir. Onun için korkusuzca doktorunuzun önerdiği hapı kullanınız.

 

Soru 3:  Hocam 2 yıldır doğum kontrol hapı alıyorum, adetlerim muntazam ama sadece 1- 2 gün geliyor ve rengi de kahverengi gibi, menopozamı giriyorum, kısır mı kalacağım çok korkuyorum bana ne önerirsiniz?

 

     Doğum kontrol hapları özellikle adet kanamalarınızı azaltmak üzere de tasarlanmıştır. Bu bakımdan yoğun adet kanamalarını tedavi amacıyla da kullanıyoruz. Hap esnasında âdetinizin azalması çok tabidir ve hiçbir sakıncası yoktur. Kanın renginin koyulaşması ise; sadece miktarının azalmasıyla ilgilidir ne kadar az adet olursanız bedeninizde ki kan o kadar kahverengileşmektedir bunda da bir sorun yoktur ilacınıza muntazam devam ediniz.

 

 

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Özel Jinemed Tıp Merkezi

info@jinemed.com.tr  

 
Yapılan Yorumlar

İlk Yorum Yazan Siz Olun

 
   Adet Ağrısı
 Anestezi
 Beslenme ve Diet
 Diş Hastalıkları
 Doğum Kontrol Yöntemleri
 Genel Cerrahi
 İç Hastalıkları
 İdrar Kaçırma
 Meme Kanseri
 Menopoz
 Myom
 Perinatoloji
 Rahim Ağzı Kanseri
 Üroloji
 Vaginal Akıntı ve Mantar
 Vaginismus
 Yumurtalık Kistleri
    Soru Sorun
         
BeşiktaşBursaKalamışIVF TURKEYJinevizyon

Web Stat