Ana SayfaKadın HastalıklarıGebelik ve DoğumKısırlık ve Tüp BebekKadın KanserleriVideolarİletişim
 

Yorum Yazyazdır

28.10.2009 11:01:00 Ziyaret Sayısı: 3951

 
 
Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi


1-NEDİR KIL DÖNMESİ 

Halk arasında “KIL DÖNMESİ” olarak bilinen rahatsızlık, kuyruk sokumu bölgesinde görülen iltihabi bir hastalıktır. Erken dönemde ağrı şişlik kızarıklık; geç dönemde ise akıntı ile kendini gösterir. Bazı hastalarda ilk olarak akıntı ortaya çıkabilir. 

Kıl dönmesinin tıbbi veya Latince karşılığı Pilonidal Sinus’dür. Pilonidal kelimesinin anlamı kıl yuvasıdır. Olguların bir kısmında ameliyat piyesinin içinden kıl kümeleri çıkarken bazı olgularda ve özellikle kadınlarda apse veya kist içinde kıl bulunmamaktadır. Bu nedenle, kıl dönmesi şeklinde bir adlandırma her zaman doğru tanımlama olmaz.

Hastalık tablosu, içinde kıl bulunan belirti vermeyen bir kistten, kuyruk sokumuna tünel ağızlarıyla açılmış büyük bir abseye dek varan geniş bir yelpazeye yayıldığından, pilonidal sinus ismi daha uygunudur. 

 

2-HASTALIK KİMLERDE GÖRÜLÜR:        

 
Koyu saçlı kıllı kimselerde;
Erkek kuaförlerinde el parmakları aralarında;
Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin deri kıvrımları içinde, çiftlik hayvanlarının kılarından geçme yoluyla;
Tüm kıl dönmesi vakalarının % 75’I ergenlik ile 40 yaş arası erkeklerde görülürken, daha ileri yaşlarda çok nadir görülür;
Kıl dönmesi olan kadınlarda hastalık erken yaşta ergenliğin hemen sonrasında ortaya çıkar;
Hastalar koyu tenli, kıllı ve çoklukla kiloludur;
Hastaların neredeyse yarısında tablo ilk abse şeklinde ortaya çıkar.
 

Yapılan bilimsel çalışmalarda; ofis tipi çalışmanın %44, aile öyküsünün %38,  obesitenin %50, bölgesel bası ve tahrişin %34 hastalığın görülme oranını arttırdığı bulunmuştur.


Kıl dönmesi hastalığının görülme sıklığı, kişinin kıl karakteristiğinden de etkilenir: kıvrımlı, sert olması ve uzama hızı gibi. Beyaz ırk, Asyalılara veya Afrikalılara oranla daha çok görülür. Diğer etkili dış faktörler, aşırı terleme, uzun süreli oturma gerektiren aktiviteler, kalçaların biri birine sürtünmesi, kişisel hijyenin yetersizliği, şişmanlık, bölgesel bası veya travma. Kıl dönmesi hastalığı askerlik çağında ve askerlik sürecinde daha sık görülme nedenini de açıklıyor bu. Askerlik yapan genç erkekler arasında görülme sıklığı % 8,8 oranına çıkabiliyor. 

 

3-HASTALIK NEDEN OLUŞUR:


Kıl dönmesi hastalığının neden kaynaklandığı tam olarak bilinmektedir. Daha önceleri doğumsal kaynaklı nedenlere bağlanırken, son dönemlerde sonradan edinilmiş bir hastalık olduğu fikri ağırlık kazanmaktadır.

Hastalığın ortaya çıkışında etkili olduğu düşünülen faktörler:
           

Hormonlar

            Kıllar

            Sürtünme

            Enfeksiyon

 

İlk ergenlik döneminde üretilmeye başlayan cinsiyet hormonları, kıl guddelerini uyarıp hastalığın oluşumuna zemin hazırlar. Kıl dönmesi hastalığında, kuyruk sokumu bölgesinde, orta hatta cilt üzerinde gözle görülür çok minik deliklere rastlanır. Bunlar, yer çekimi nedeni ile kalçaların çekmesine bağlı genişlemiş ve görülür hale gelmiş kıl follikülleridir. Bu hastalığa ABD ordusunda askerlik sırasında ve jip sürücülerinde sık rastlanması üzerine “jip hastalığı” denmiştir. Bu deliklerin, mikroorganizmaların girişine açık kapı işlevi vardır; folikkül iltihabı ve kıl dönmesi absesine yol açar.


Kopan kıllar, kalçaların sürtünme hareketinin de yardımıyla,  cilt üstündeki minik sinüslerden içeri girer ve ilerler. Kıların üstündeki tek yönlü çok küçük çıkıntılar, kılın içeri ilerlemesini kolaylaştırırken, geri çıkmasına mani olur. Fizik muayenede bazen, sinüs ağzının hemen içinde kıl kümeleri görülebilir.


İçeri girip burada yerleşen kıllar, vücut tarafından yabancı cisim olarak algılanır. Yabancı cisim reaksiyonu ve enfeksiyon gelişmesine neden olur. Bu hastaların yaklaşık yarısı ilk bulgu abse ile acile başvururlar.


 

4-BULGULAR NELERDİR:


Kıl dönmesi olgularının bir kısmı erken dönemde sessiz seyreder.  Hastaların bir yakınması yoktur ancak muayenede kuyruk sokumu bölgelerinde, orta hatta cilt üstünde kuşgözü kadar küçük deliklere rastlanır.


Bazı hastalar uzun süre oturma durumunda, kuyruk sokumunda ağrı hisseder. Ağrıya şişlik ve kuyruk sokumunda bir şişliğin eşilik etmesi çok nadir değildir.  


Hastalara en çok rahatsızlık veren 2 tablo vardır: Birincisi, kuyruk sokumunda şiddetli ağrı, şişlik, üşüme titreme kırıklık ateş iştahsızlık tablosu içinde ortaya çıkan abse tablosudur. Akut bir durumdur ve acil olarak absenin cerrahi olarak açılması ve drene edilmesi gerekir.


İkinci sık görülen ve hastaları rahatsız eden durum, iç çamaşırda kirlenme yapan kronik akıntı halidir. Hastalığın kronik halidir ancak zaman zaman abseleşme atakları araya girebilir. Geçirilen her abse atağı, hastalığın yayılmasına neden olur. O nedenle abse atağı geçiren pilonidal sinüs hastalarının en kısa zamanda ameliyat olmaları akıllıca olacaktır.
 


5-TEDAVİSİ:

 
Pilonidal Sinüs ameliyatlarında temel prensip kistin, çevresinde yeterli sağlam dokuyla beraber bütün olarak çıkartılmasıdır. Ameliyatın devamında, ortaya çıkan çocuk yumruğu büyüklüğündeki boşluğun nasıl kapatılacağı tartışma konusudur. Bunun için halen en sık kullanılan 3 yöntem vardır: Yarayı olduğu gibi açık bırakma, dikişle karşı karşıya getirip gergin bir şekilde dikmek, çevre dokulardan kaydırma yaparak gerdirmesiz kapatma. Her üç yöntemin de birbirine karşı üstünlük ve zayıflıkları vardır. Üç yöntem aşağıda karşılaştırılmıştır.

 

 
 AÇIK BIRAKMA
 DİKİŞLE KAPATMA
 FLEB KAYDIRMA
 
AĞRI
 +
 ++++
 ++
 
ENFEKSİYON
 -
 ++++
 +++
 
YATIŞ
 -
 +
 +
 
İŞGÜCÜ KAYBI
 +
 ++++
 +++
 
NÜKS
 +
 ++++
 ++
 
PANSUMAN
 +++
 
 
 
SÜREÇ
 2-4 ay
 15 gün
 15 gün
 
YARA İZİ
 En iyi
 Orta
 Kötü
 
OPERASYON SÜRESİ
 20 dakika
 45 dakika
 1 saat
 
MALİYET
 UCUZ
 ORTA
 PAHALI
 

 
Her hasta için en uygun yöntemi seçmek en uygun yol olacaktır. Uygun vakalarda benim önerdiğim yöntem, nüks oranları daha düşük olduğundan “açık bırakma” yöntemidir. Açık bırakma yönteminde tedavi süreci pansumanlar nedeni ile uzasa da, hastanın hemen normal yaşamına dönmesi, işine en kısa sürede dönmesi, hastanede yatmasına gerek olmaması ve en önemlisi nüks oranlarının çok düşük olması gibi avantajları vardır.

 

Kıl dönmesi hastalığı toplumda sık görülen bir hastalık, kolayca nüks edebilir, kullanıla yönteme göre uzun süreli iş gücü kaybına yol açabilir. Her hasta için doğru yöntemin seçilmesi önemlidir.

 

Dr. Hamdi KOÇER

Genel Cerrahi

Özel Jinemed Tıp Merkezi

info@jinemed.com.tr

 

 
Yapılan Yorumlar

İlk Yorum Yazan Siz Olun

 
   Adet Ağrısı
 Anestezi
 Beslenme ve Diet
 Diş Hastalıkları
 Doğum Kontrol Yöntemleri
 Genel Cerrahi
 İç Hastalıkları
 İdrar Kaçırma
 Meme Kanseri
 Menopoz
 Myom
 Perinatoloji
 Rahim Ağzı Kanseri
 Üroloji
 Vaginal Akıntı ve Mantar
 Vaginismus
 Yumurtalık Kistleri
    Soru Sorun
         
BeşiktaşBursaKalamışIVF TURKEYJinevizyon

Web Stat