Ana SayfaKadın HastalıklarıGebelik ve DoğumKısırlık ve Tüp BebekKadın KanserleriVideolarİletişim
 

Yorum Yazyazdır

28.10.2009 12:08:25 Ziyaret Sayısı: 1419

 
 
İleri Yaşta Tüp Bebek Uygulamaları

İleri Yaşta Tüp Bebek Uygulamaları


Teknolojideki gelişmeler tıp alanında da yeniliklere neden olmaktadır. Tüp bebek yöntemlerinin gelişmesiyle her yıl artan sayıda çift tüp bebek uygulamaları için başvurmaktadır. Tüm bu ilerlemelere karşın kadınların gebe kalma yaşlarını fazla geciktirmemelerini önermekteyiz, çünkü yaşla beraber yumurta kalitesi bozulmakta ve yumurtalıklardaki sayı azalmaktadır. Ayrıca yumurta içindeki kromozomlarda da yapı bozukluğu olmakta bu da Down sendromu denilen kromozom bozukluğu olan çocuk doğurma riskini arttırmaktadır.

Tüp bebek yöntemlerinin gelişmesi ileri yaştaki anne adayları için de bir umut doğmasına yol açmıştır. Kariyer nedeniyle çocuk yapmayı erteleyenler ya da geç evlenen bayanlar için ileri yaşta çocuk yapabilme olanağı doğmaktadır. Ayrıca, kansere yakalanmış ve bir süre kemoterapi görecek olan ve bu nedenle yumurtalıkları zarara uğrayacak kadınlar da ileri yaşta anne olmayı planlayabilmektedir.

Günümüzde yumurtalıklardan alınan bir parçanın dondurularak saklanması gerçekleştirilmiştir. Böylece genç yaşta kadının yumurtalıklarından  alınacak bir parça dondurulup saklanabilmektedir. Daha sonra da gebe kalmak istendiğinde bu dondurulmuş parça tekrar yerleştirilmektedir. Dondurulmuş yumurtalık dokusu ya tekrar yumurtalıkların üstüne ya da kola cilt altına yerleştirilmektedir. Kola yerleştirilen bu parçaya ilaç uygulanarak yumurta gelişmesi sağlanmaktadır. Böylece yıllarca saklanan yumurtalık dokusu zamanı geldiğinde kullanılabilecektir.

Bu yöntem özellikle değişik kanserlerden dolayı kemoterapi ve ışın tedavileri almak durumunda olan ve bu yüzden de yumurtalıkları zarara uğrayacağı için gelecekte çocuk sahibi olma şansı azalan veya yok olan hastalar için ideal yöntemdir. Örneğin meme kanseri, bazı lenf bezi kanserlerinde verilen kemoterapiler yumurtalıkları çok olumsuz etkilemekte ve kısırlığa yol açmaktadır. Bu grupta hastanın yaşı genç ise laparoskopik yöntemle yumurtalıklarından bir doku alınarak saklanması ve tedaviler bittikten sonra ileride kadının çocuk sahibi olması için kullanılması mümkündür. Dünyada 3-4 yıldır yapılan bu teknik de Jinemed’de hastaların istifadesine sunulmuştur.

Gelecekte bu yöntemin, belli bir yaşa gelip henüz çocuk sahibi olmamış veya olmak istememiş insanların geleceğe yönelik kendilerine ait bir yumurta bankası-yumurta deposu olması için de kullanılabilir. Örneğin kariyer veya değişik nedenlerle çocuk sahibi olamamış evli veya bekar bir kadının (38 yaş civarında) yumurtalığını bir kısmını dondurarak, evlendiği veya çocuk sahibi olmaya niyetlendiği ileri bir yaşta örneğin 44-45 yaşında tekrar kendisine verilerek çocuk sahibi olmasının mümkün kılınması da gelecekte düşünülen tedavilerdendir. Bu konunun uygulanması hala tartışmalı olup, kararların toplum tarafından verilmesi gerekmektedir.

Yine bu meyanda hiçbir şekilde çocuğu olamayacak kadar yumurta deposu bitmiş kişilerde de kemik iliğinden ve oradaki kök hücrelerinden faydalanılarak yumurtalıkta yeni yumurtalar üretilmesi olayı mümkün olabilir. Henüz hayvanlar aleminde yapılan bu tedaviyle ilk olarak insanlara çok benzeyen bazı memeli hayvanlarda başarı sağlanmış ve kemik iliğinden yumurta hücresinin üretildiği ortaya çıkmıştır. Bu yakın zamanda insanlarda uygulanacaktır ve başarılı olduğu taktirde kısırlığa indirilmiş çok ileri bir darbe olacaktır. Bu konularla ilgili her türlü bilimsel araştırmalar Jinemed tarafından takip
edilmektedir ve konunun uzmanları olan Amerika’daki bazı doktorlarla yakın işbirliği içinde çalışmaktayız.

Jinemed Hospital olarak dünyada yeni geliştirilmekte olan bu tekniği ülkemizde yasalar çerçevesinde gerçekleştirebilmenin yollarını aramaktayız. Özellikle erken yaşta kanser tedavisi görecek ve yumurtalıklarını kaybetme riski olan bir grup kadın yurtdışına gitmeden ülkemizde bu yöntemlerden faydalanabilecektir.


Prof. Dr. Teksen Çamlıbel

 
Yapılan Yorumlar

İlk Yorum Yazan Siz Olun

 
   Adet Ağrısı
 Anestezi
 Beslenme ve Diet
 Diş Hastalıkları
 Doğum Kontrol Yöntemleri
 Genel Cerrahi
 İç Hastalıkları
 İdrar Kaçırma
 Meme Kanseri
 Menopoz
 Myom
 Perinatoloji
 Rahim Ağzı Kanseri
 Üroloji
 Vaginal Akıntı ve Mantar
 Vaginismus
 Yumurtalık Kistleri
    Soru Sorun
         
BeşiktaşBursaKalamışIVF TURKEYJinevizyon

Web Stat