İdrar
Kaçırma


İdrar kaçırmanın türleri vardır ve her yaşta olabilir. İdrar kaçırma tedavisi için öncelikle hangi tür olduğunu bulmak önemlidir, çünkü her türün tedavisi farklıdır. Öksürüp hapşırınca, ağır kaldırınca , idrarı tutan kasların zayıflığından idrar kaçabilir. Buna, hormon değişikleri, gebelik, normal doğum yapmış olma, bazı cerrahiler, çok kilolu olma sebep olabilir.

Bir diğer tür ise, zarar gören sinirlerdendir. Beyne, mesane boşken dolu sinyali, ya da mesane dolu iken boş sinyali gidebilir, her iki durum da idrar kaçırmaya sebep olur. Bu duruma bazı ilaçlar, sinir-kas hastalıkları, enfeksiyonlar, felç sebep olabilir.

Her idrar kaçırma türüne göre farklı tedaviler uygulanır. Bunlar; zayıflamış pelvik kaslarını elektrikle uyarma, ilaç tedavisi ile istemsiz mesane kasılmasını tedavi etme, biofeedbackle kas gücü ölçümü, mesane eğitimi ve cerrahi tedavi gibi.. Hapşırıp öksürünce kaçırılan idrarda genellikle cerrahi tedavi en iyi sonuç verir. Ameliyat, karın açılarak ya da vajinal yoldan yapılabilir. Son yıllarda, TVT diye basit ve hastanede yatışı en az olan bir teknik geliştirilmiştir. Tvt teknigi, idrar borusunun ortasına öksürüp hapşırınca kapalı kalmasını sağlayan bir bant yerleştirilmesidir.

Pelvis kaslarını güçlendirmek için, kegel egzersizleri evde ve heryerde yapılabilir. İdrar tutarkenve gaz tutarken kullanılan kaslar, 20 kez ardarda , sanki idrarını tutmak istiyormuş gibi sıkılıp bırakılır.

ONLINE RANDEVU