Kısırlık ve
Infertilite


Hamileliğin %85 i 6 ay içinde oluşur. Bir çift, 6 ay deneyip çocuk sahibi olamıyorsa kısır ( infertil) olarak tarif edilir. Bu süre, kadın 40 yaşın üzerinde ise 4 aya iner. İnfertilitenin sebepleri, eşit oranla kadından veya erkekten olabilir. Kısırlık ve Infertilite

Infertilite/kısırlık, laparoskopi ve histeroskopi denen teknikler ile teşhis edilip tedavi edilebilir.

Kısırlık ve Infertilite

Laparoskopi, göbekten karına bir iğneyle ve kamerayla girilrek karna verilen gazla karnın şişirilerek tüm karın içindeki organlarını(Rahim, yumurtalıklar, tüpler, mesane, karaciğer, ince ve kalın bağırsaklar, apandisit, dalak, safra kesesi), izlemektir. Karın içinde yapışıklıkların açılması, tıkalı yumurtalık kanallarının açılması, bazı yumurtalık kistlerinin ( özellikle cikolata kistinin) , myomların temizlenmesi gibi tedaviler, kliniğimizde laparoskopi ile en iyi şekilde yapılmaktadır.

Histeroskopi, ufak bir kamera ile rahmin içine girilip gaz veya sıvı ile büyütülerek gözlemlenmesidir. Histeroskopi, lokal anestezi ile yapılabilir, işlem süresi 20 dakikadır. Histeroskopi ile bir çok tanı koyulabilir: tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları, tekrarlayan düşükler, yapışıklıklar, myomlar, polipler, rahim içi dokusu iltihapları gibi.

ONLINE RANDEVU