Günümüzde Tüp Bebek Tedavisi Hangi Aşamada
19 Mart 2018
Herşeyin Başı Sağlık
7 Mayıs 2018

Neden ve Ne Zaman Tüp Bebek

Tüp bebek ile tedavi yönteminde pek çok kişi bu aşamaya neden gelindiği konusunda tam olarak bilgi sahibi dahi değildir. Toplum baskısı ve oluşamayan hamilelik ile çiftlerde bulunan duygusal bunalım sonrasında pek çok çift araştırma ve tedavisini tam anlamıyla tamamlamadan kendini tüp bebek tedavi yönteminde bulmaktadır. Fakat pek çok çift ilk olarak daha bu aşamada yanlış yapmaktadır. Çünkü tüp bebek tedavisi için yapılan bu ön araştırmaların ve tedavilerin başarı oranına katkısı büyüktür. Neden ve Ne Zaman Tüp Bebek

Tüp bebek doğal yolla gebe kalamayan erkeklerden alınan sperm ile kadınlardan alınan yumurtanın birleşmesi yolu ile yapılmaktadır. Doğal yollar ile gerçekleşmesi gereken bu durum tüp bebek sayesinde laboratuvar ortamında gerçekleşmektedir.

Genel olarak tüp bebek tedavisi için sağlık merkezlerine başvuruda bulunan çiftlerden gerekli tedavi için ön muayene ve farklı tahlil sonuçları istenmektedir. Bu tahlil ve tedavi yöntemleri tüp bebek tedavisi başarı oranını attırmaktadır. Bundan sonraki aşamada uygulanan ilaç tedavisi ile tüp bebek için anne adayının yumurtaları hazırlanmaktadır. Aslında tüp bebek tedavisi anne ağırlıklı geçekleşen bir tedavi yöntemidir. Gerekli olgunluğa erişen yumurtalar anneden toplanarak laboratuvara alınmaktadır.

Neden ve Ne Zaman Tüp Bebek

Gerekli yumurta toplanma işlemi için annenin ilaç kullanarak yumurtalıkları ve yumurtaları beklenen dönemden erken şekilde geliştirmemesi gerekmektedir. Bu durumda tüp bebek tedavisinde gerekli olan yumurtalar kontrol altında tutulmaktadır. Ayrıca sadece bir tedavi için değil aynı zamanda birden fazla yumurta toplanması da gerçekleşmektedir.

Tüp bebek tedavisi aşamasında hastalara göre zorluk şekli değişmektedir. Kimi hastalar için tüp bebek tedavisi dendiğinde en zor aşama ilaç kullanımı ve yumurta toplanması olarak görülmektedir. Bazı hastalar için ise tüp bebek tedavisinde en zor aşama transfer yani döllenen yumurtanın rahme yerleştirilmesi olmaktadır.

Fakat genel olarak psikolojik anlamda hastaların hemen hemen hepsinde son aşamadan sonra gerçekleşen bekleme süresi oldukça zorlu geçmektedir. Hangi aşamada olursa olsun her hasta için sonunda istedikleri çocuk özlemine kavuşma aşaması ise en güzel aşama olarak yer almaktadır. bu bakımdan tüp bebek tedavisinde en fazla motivasyon sağlayan ve tedavinin başarısını oldukça arttıran bu aşama kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU