Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Transfer İşlemi
27 Ekim 2017
Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları
31 Ekim 2017

Tüp Bebek Merkezi Seçerken

Yan tedavi yöntemleriyle, daha önce normal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerin bebek hayaline kavuşması artık zor bir süreç olmaktan çıkmaktadır. Teknolojik gelişmeler ve merkezlerin artık her yerde olması sebebiyle bebek sahibi olamayan çift neredeyse artık kalmayacak demektir. Tüp Bebek Merkezi Seçerken

Tüp bebek tedavisiyle kısırlık sorununun yaklaşık olarak % 80’i çözülebilmektedir. Çiftlerin hikayeleri ve genetik yapıları baz alınarak uygulanan, çiftlere özel tedavi planlamalarıyla çok kısa süre içinde tüm aşamalar tamamlanır ve her şey yolunda giderse olumlu sonuç alınır. Erkeğin sperm kalitesinin düşüklüğü, kadının yumurtalık rezervinin az olması normal yollardan bebek sahibi olmaya engel olan durumlar olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de başarı şansını düşürmektedir.

Tüp bebek tedavisi artık mikroenjeksiyon yöntemiyle yapılmaktadır. Mikroenjeksiyon yöntemi babadan alınan spermlerin direkt olarak yumurta içine verilmesi ve döllenme gerçekleştikten sonra ana rahmine transfer edilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Tüp bebek tedavisinde doktorun tavsiyeleri mutlaka başarılı sonuç almaya yönelik olduğu için uyarıları dikkate alınmalı, süreç içerisinde yapılması gerekenler aksatılmamalıdır.

Tüp Bebek Merkezi Seçerken

Tüp bebek tedavisi adetin ikinci ve üçüncü gününde başlatılmakta, yapılan günlük iğnelerle yumurtalar büyütülmektedir. İk-üç günde bir çekilen ultrasonla veya kan tahliliyle büyüme takip edilmektedir. Bu tedavi 8-10 gün sürebilmektedir. Bu süre sonunda uygulanan çatlatma iğneleri yumurtaların ulaşması gereken boyuta ulaştırılması sağlanmaktadır. Yaklaşık 35 saat sonra çatlama olmadan yumurtalar toplanabilmektedir. Aynı gün içerisinde erkekten sperm örneği alınamaktadır. Erkekten sperm mastürbasyon yöntemiyle alınamıyorsa yani örnekler çok az ya da hiç sperm bulunamıyorsa operasyonla aranabilir. Erkek spermi ve kadının yumurtası labaratuvar ortamında yan yana getirilir veya mikroenjeksiyon yöntemiyle yumurtaların içine yerleştirilmektedir.

Mikroenjeksiyon yöntemiyle erkeğin spermi yumurtaların içine yerleştirilir. Mikroenjeksiyon yöntemiyle erkeğin spermi çok az da olsa gebelik gerçekleşebilmektedir. Mikroenjeksiyonun ertesi günü döllenmiş yumurtalar artık embriyo olarak adlandırılmaktadır. 2-5 gün laboratuvar ortamında izlenerek kaliteleri ve sağlıklı olup olmadıkları takip edilir. Kaliteli embriyo transferi için kullanılır. Anne adaylarının psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmesi, günlük yaşamlarından kopmamaları başarı oranını arttıran etkenlerdendir.
Tüp bebek merkezi seçerken en dikkat edilmesi gereken nokta başarı oranlarıdır. Gebelik oranlarını iyi araştırmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU