Tüp Bebek Tedavisinde Bir Taşla Çok Kuş: Çoklu Gebelikler
28 Eylül 2017
Tüp Bebeğe Hazırlık Aşamaları
2 Ekim 2017

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Bildiğimiz üzere günümüz dünyasında çocuk sahibi olamayan çift sayısı gün be gün artış göstermektedir. Bu artışa paralel olarak bu sıkıntının giderilmesi adına yapılan çalışmalarda da artış gözlemlenmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin yaşları, cinsiyetleri ve çocuk sahibi olamama sebepleri doğrultusunda görecekleri tedavi ve uygulanacak yöntemler farklılık göstermekle birlikte ülkemizde yoğun olarak tercih edilen tedavi yöntemi tüp bebek yöntemidir.

Bu yazımızda sizlere tüp bebek tedavisinin aşamaları üzerinden izlenecek süreçten bahsedeceğiz. Tüp bebek tedavisi temel olarak şu aşamalardan oluşmaktadır.
İlk aşamada tedavi görecek çiftlere tedaviyi uygulayacak uzman tarafından gerekli bilgiler verilir. Aynı şekilde anne ve baba adaylarının da öyküsü ve tedaviye uygunluğu incelenir.
İkinci aşamada anne adayının yumurta rezervlerindeki yeterlilik ve erkekten alınacak olan spermlerin sayı ve hareket kapasiteleri kontrol edilir. Aksi durumlarda gerekli işlemler ve tedaviler uygulanır.

Üçüncü aşamada yumurta sayısı ve olgunluğu istenen duruma geldiğinde, olgunlaşan yumurtalara ilaç enjeksiyonuyla çatlatma işlemi uygulanır.
Dördüncü aşamada yumurtalar doktorun tercihince anestezi altında ya da uyku verici ilaçların etkisi altında toplanır. Aynı gün içerisinde baba adayından alınan sperm ile toplanan yumurtaların döllenmesi için beklenir.

Beşinci aşamada yumurtalardan kaçının sağlıklı ve normal olarak döllendiği incelenir ve belli bir süre gözlem altında tutulur.

Son olarak ise en uygun ve en kaliteli embriyolar seçilerek embriyo transferi gerçekleştirilir. Transfer işlemi basit bir işlem olduğundan anestezi gerektirmez. Çiftler gün içerisinde taburcu edilir ve on beş gün sonunda hamilelik testi uygulanarak sonuç beklenir.

Çocuk sahibi olabilmek için tüp bebek tedavisini uygulayan çiftler daha sonra tekrar anne ve baba olabilmek için tedavi sonucu elde edilen embriyoları dondurabilme hakkına sahiptirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU