Tüp Bebek Tedavi İşlemleri Ve Süreci
26 Ekim 2017
Tüp Bebek Merkezi Seçerken
30 Ekim 2017

Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Transfer İşlemi

Tüp Bebek Tedavi Süreci

Tüp bebek tedavisi doğal yollardan gebe kalamayan anne adayları için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek süreci için ilk adama olarak tedavi öncesi tahlil ve tetkiklerin tam olarak yapılması yer almaktadır. Bu süreç öncesinde ilk olarak kısırlık olarak adlandırılan bu hastalığın nedeninin tam olarak ortaya çıkması sağlanmalıdır. Bazı özel durumlarda hastalığın sebebi tam anlamıyla ortaya çıkarmamaktadır. Böyle durumlarda da tüp bebek tedavisi rahatlıkla uygulanan modern bir tedavi yöntemidir. Fakat bu süreç içinde başarılı sonuç alınması için hastalığın sebebinin ortaya çıkması büyük kolaylık sağlayacaktır. Tedaviye başlanmasından hemen sonra tedavi için gerekli ilaçları kullanma aşması başlamaktadır.

İnsan psikolojisinde her aşama bir hastalığın tedavisinde oldukça etkilidir. Bu bakımdan ilaç kullanımı sırasında ve sonrasında ya da tüp bebek süreci başlamadan hemen önce tedavi için gerekli psikoloji ortamın tam anlamıyla sağlanması gerekmektedir. Tedavi için ilk aşamada ilaçlar anne adayı tarafından evde kullanılmaktadır. Bu olacaktın kullanımı ile ilgili tüp bebek merkezlerinde anne adaylarında hangi gün ve saatlerde ilaç kullanımı yapılacağı ile ilgili ve hangi şekilde kullanılacağı ile ilgili gerekli bilgiler verilmektedir bu süreç yaklaşık 10 günlük ilaç kullanım aşamasını oluşturmaktadır. Ön gün sonrasında yumurtalıklar kontrol altına alınmaktadır ve istenen günden önce anne adayının yumurtlaması gerçekleştirilmemektedir. Beklenen günde yumurtalar belirli olgunluğa eriştiği zaman ise yumurta toplama işlemi gerçekleşmektedir.

Yumurta toplama işlemi isterse hastalara genel anestezi uygulayarak gerçekleşmektedir. Hastalar isteğe göre bu işlemi sakinleştirici ya da daha hafif yöntemler ile de geçirmektedir. Gerekli işlem tamamlandıktan sonra yumurta hücresi ve erkeğe ait sperm hücresi tüp bebek süreci için laboratuvar ortamında birleşmektedir. Bu süreçte döllenme meydana gelerek embriyo oluşumu sağlanmaktadır. Oluşan embriyodan en sağlıklısı ve en iyi şekilde dölleneni seçilerek transfer işlemi için hazırlanmaktadır. Tıp benek yöntemi için yapılacak olan transfer işlemi yaklaşık 5 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Ayrıca işlem oldukça ağrısız bir şekilde gerçekleşmektedir. Acı ve ağrı olmadan yapılan transfer işlemi sonrası ise sonuç beklenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU