Tüp Bebek Merkezi Seçerken
30 Ekim 2017
Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?
1 Kasım 2017

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Çocuk sahibi olmak isteyen fakat bu konuda farklı sıkıntılardan dolayı başarısız olan hastaların en fazla merak ettikleri konular arasında tüp bebek yer almaktadır. Özellikle çocuk sahibi olamayanların yaptıkları ilk araştırmada karşılarına çıkan karmaşık ve pek çok efor gerektiren durumlar çiftleri tüp bebek tedavisinden uzaklaştırmaktadır. Adım adım incelendiğinde ise tüp bebek tedavisinde ilk olarak kaşımıza çıkan aşama eğitim olmaktadır. Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp bebek tedavisine başlayan çiftler için bu merkezde daha ilk aşamada eğitim söz konusu olacak ve bu eğitim tedavi merkezinde yer alan koordinatör tarafından verilecektir. Eğitimde tedavi planı ve bu aşamada yapılacak olan ilaç tedavisinde ilaçların tek başına alımı gibi durumlar ile ilgili bilgiler verilmektedir.

İkinci aşama olarak tüp bebek tedavi yönteminde karşımıza yumurtalıkların baskılanması çıkmaktadır. Tüp bebek tedavisinin temelini oluşturan bu aşamada yumurtalıkların tamamıyla kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu işlem için de hastaya bir takım ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar planlanan zamandan önce yumurtlamayı engellemektedir ve ilaçların kendi kendinize kullanımı ile ilgili gerekli bilgi verilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp bebek tedavisinde başarı kadından alınacak olan yumurta sayısının fazla olmasına bağlıdır. Yaklaşık 10 gün boyunca yumurtalık uyarılması yapılmaktadır ve bu süreç içinde gerekli görüldüğü hallerde hastaneye başvuru yapmanız ve gereken tahliller ile ilaç düzenlenmesi de yapılması gerekmektedir. Yapılan yumurtalık takibi sonrasında yeterli sayıda yumurta gerekli olgunluğa eriştiği gün yumurtalar toplanmaktadır. Yumurtaların toplanması yatıştırıcı ilaçlar ya da anestezi gibi yöntemler ile yapılmaktadır.

Tüp bebek için gerekli tedavi yöntemlerinde 5. Aşamada laboratuvar işlemleri yer almaktadır. tüp bebek tedavisinde laboratuvar aşamasında yumurtaların toplanmasının ardından hemen bir gün sonra kaç tane yumurtanın sağlıklı bir şekilde döllendiği ile ilgili hastaya bilgi verilmektedir. Ayrıca yumurtalar iki ile 5 gün arasında izlenerek gerekli yerleştirme çalışması için de hastaya bilgi verilmektedir. Bundan sonraki son aşama ise tüp bebek tedavisi için transfer aşamasıdır. Embriyo transferi için hastaya gün ve saat şeklinde randevu verilmektedir. transfer öncesinde gözlem yapılmaktadır ve sonrasında hasta 3 4 saat dinlenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU