Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?
9 Kasım 2017
Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?
15 Kasım 2017

Tüp Bebek Tedavisi Çeşitli Aşamalarla Gerçekleşir

12 ay boyunca korunmasız ilişkiye girip, sonucunda gebelik yaşamayan çiftler tüp bebek tedavisi için sağlık merkezlerine başvurabilirler. Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce bazı tahliller, kontroller ve muayeneler yapılır ve s-bu tetkiklerin sonucunda eğer tüp bebek tedavisi için sorun teşkil edecek bir durum yoksa tedaviye başlanır.Tüp bebek tedavisi çeşitli aşamalarla gerçekleşir.

Tedavinin ilk aşamasında kadının yumurtalarını kontrol altına almak amacıyla bazı ilaç tedaviler uygulanır. Bu ilaçları kadınlar kendi kendisine uygularlar. Bu ilaçlar kadınların gerekli zamanda yumurtlamaları için kullanılır. Böylece zamansız yumurtlamalar kontrol altına alınır.

Yumurtaların kontrol altına alınmasından sonra sıra yumurtaların çoğaltılmasına ve uyarılmasına gelir. Tüp bebek tedavisinin başarı sağlamasında en önemli kıstas yumurtaların çoğaltılması ve döllenmeye hazır hale getirilmesidir. Kontrol için gerçekleşen ilaç tedavisinden sonra yumurtaların uyarılması için gereken ilaç tedavisine başlanır. Bu tedavi kaslara veya cilt altına yapılan iğnelerle gerçekleşir. Bu tedavi yaklaşık 10 gün sürer ve bu süreç içerisinde birkaç kez doktor kontrolü yapılır. Bu kontrollerin amacı, yumurtaların uyarılıp uyarılmadığını kontrol etmek ve hormon düzeyini saptamaktır. Eğer değerler istenilenin altındaysa, ilaç dozu değiştirilebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Çeşitli Aşamalarla Gerçekleşir

Bu aşamadan sonra, yumurtalar gerekli şekilde olgunlaştıysa, artık yumurta toplama işlemine geçilebilir. Yumurta toplanma işlemi, anestezi ile gerçekleşebilir. Bu aşama vajinal muayene gibi gerçekleşir, tek farkı ise yumurtaları toplayacak bir iğnenin vajinadan geçirilecek olmasıdır. İşlem yarım saat sürer ve aynı gün, döllenmeyi gerçekleştirecek sperm örneği de alınır. Yumurta alınma işleminden sonra hasta 2-3 saat kadar hastanede dinlendirildikten sonra taburcu edilir.

Bu işlemden sonra yumurta ve spermin döllenme işlemi başlar. Laboratuvar ortamında döllenme gerçekleştirildikten sonra, 1 hafta döllenme gerçekleştirilir ve en uygun zamanda kadının rahmine yerleştirildikten sonra, gebeliğin gerçekleşmesi beklenir. Transfer işleminden 15 gün sonra, eğer gebelik varsa yapılan testlerle saptanabilir.
Çocuk sahibi olmak istiyor ve bir türlü başaramıyorsanız tüp bebek tedavisi olmak için bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Gerekli tetkikler yapılacak ve ardından sizin için en uygun olan tedavi belirlenecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU