Tüp Bebekte Transfer İşlemi
8 Ocak 2018
Tüp Bebek Tedavisi Uygulamaları ve Sonuçları
22 Ocak 2018

Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Üreme tıbbı ile ilgili gelişmeler son yıllarda o kadar hızla artmaktadır ki dünyada ve ülkemizde tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak artık sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir. Tüp bebek yöntemi infertilite( kısırlık) denilen sorunu yaşayanlarda uygulanan, normal şartlarda bebek sahibi olamayan ve ilerleyen zamanlarda da olması mümkün olmayan çiftlerin hayalini kurdukları aile birliğine kavuşmalarını sağlayan tedaviye verilen isimdir. Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bu tedavinin yeni uygulandığı yıllardan bu güne geçirdiği değişimler ve gelişimlerle başarı oranında büyük artış görülmüştür. Tüp bebek aşamaları yumurtaların geliştirilmesi, toplanması, yumurtaların labaratuvar ortamında döllenmesi ve embriyo transferinden oluşmaktadır. Erkekten alınan spermlerle, kadından alınan yumurtalıkların labaratuvar ortamında döllenmesi işlemi sayesinde çiftler bebek sahibi olmaktadır. Sperm ve yumurtalar 48 saat normal oda sıcaklığında bekletilerek döllenir. Genelde bu süre sonunda yumurtaların % 50’si döllenmiş bulunmaktadır. Döllenen yumurtalar kadının rahmine yerleştirilmektedir. Bu yöntemde başarı sağlanması, kadının yaşıyla ilgilidir. Kadının yaşı ne kadar ilerlemişse yumurta rezervinde de o kadar azalma görülmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisine 35 yaşın altında başlamak, başarı şansını arttırmaktadır. Bu uygulama sırasında her tedavide yaşanabilecek sorunlarla karşılaşmak mümkündür.

tüp bebek

tüp bebek

Verilen ilaçlarla yeterince yumurta büyümesi sağlananamaması, hiperstimulasyon sendromu ortaya çıkması, büyüyen ve çoğalan yumurtaların toplanamaması, teknik sebepler yüzünden embriyo transferinin gerçekleşmemesi, uygulamanın üstünden birkaç gün geçtikten sonra kanama olması, kullanılan ilaçlar nedeniyle bazı alerjik reaksiyonların baş göstermesi, enfeksiyon kapma durumu, psikolojik sorunların ortaya çıkması, karın içi kanama tedavi esnasında yaşanabilecek problemlerdendir.

Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tedavideki başarı oranı tüp bebek merkezinin tecrübesine, çifte ait farklı etkenlere göre değişmektedir. Kadının geçmişinde geçirdiği hastalıklar ve ameliyatlar, sperm kalitesi de tedavinin başarılı olmasında etkili olmaktadır. Ancak tedavideki başarı hamile kalmakla değil, sağlıklı bir hamilelik süreciyle ölçülmelidir. Devletin verdiği tüp bebek desteğinden yararlanmak için de belli kriterlere uymak gerekir. En az üç yıl evlilik, kadın için 23 yaşını doldurmuş ve 40 yaşından gün almamış olmak, daha önce yaşayan çocuğun olmaması ve Bağku ve SSK’nın 5 yılı doldurmuş olması şartı bulunmaktadır.
Yasal olarak herkes tüp bebek tedavisi için başvuru yapabilmektedir. Ancak çiftler arasında resmi nikah mutlaka aranmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU