Herşeyin Başı Sağlık
7 Mayıs 2018
Tüp Bebek Tedavisi
7 Eylül 2018

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Kim anne olmak istemez ki? Dünyanın neresinde olursa olsun hiç düşünmeden sorulsa dünyanın en güzel kokusu nedir diye birçok insanın vereceği yanıt bellidir. Elbette bebek kokusu. Doğan her bebek yeni bir umuttur. Yaşama karşı direnci diri tutmaktır. Ama bunun yanında insanlar kendi soylarının devam etmesi için de elbette anne baba olmak isterler. Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Hal böyle olunca da kişiler evlenince çocuk yapmak için çaba gösterirler ama bu kimi zaman değişik nedenlerden dolayı yanıt vermez. İşte böylesi durumlarda değişik tedavi yöntemleri ile kişiler ebeveyn olmaya çalışırlar.

Yalnız burada şu noktayı asla unutmamak gerekiyor. Bu alanda çalışan uzmanların da belirttiği gibi olayın bir de psikolojik yönü vardır. Bazen kadında da erkekte de hiçbir problem olmasa bile kadın hamile kalamayabilir bunda da anne adayının bilinç altında hiç dillendirmediği, dillendiremediği tramvalar olabilir ki çok anne olmayı istiyor gibi görünse de anne kalamayabilir.

Bunun dışında kişilerin hamile kalmaları için olan dönem adet döneminin başlangıcından itibaren 9. İle 12. Günler arasında daha yoğundur zira o dönemde kadının yumurtası çatlamakta ve sperm ile birleşmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Üstte belirtilen tüm bu yönlere rağmen kadın yine de hamile kalamıyorsa sorunun nedeni bulunur ve buna uygun çözümler yapılır ki ülkemizde ilk defa 1989 yılında uygulanan, dünyada ise ilk defa 1978 yılında tüp bebek tedavisi bu yöntemlerden bir tanesidir.

Nedir tüp bebek sorusunun yanıtı ise şu şekilde verilebilir: Kadının rahmindeki problem sebebi ile  yumurtasının rahim dışında döllendirilmesi ve akabinde sonra yine kendi rahimine  yerleştirilmesi metoduyla çocuk sahibi olabilmek için uygulanan bir yöntemdir.

Tüp bebek yöntemi ile yüzde yüz kadın hamile olacak diye bir kaide yoktur. Yapılan bilimsel araştırmalar göstermektedir ki kadının sağlıklı bir birey olması durumunda ilgili dönemde hamile kalma olasılığı yüzde 27 civarında iken bu yöntem ile hamile kalma olasılığı yüzde 40 ile 45 civarında seyretmektedir. Burada da kadının kendisinin gerçek anlamıyla bu çocuğu istemesi son derece önemli olan bir faktördür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU