Tüp Bebekte Dikkat Edilecek Hususlar
21 Aralık 2017
Tüp Bebekte Transfer İşlemi
8 Ocak 2018

Tüp Bebek Tedavisi Sırları

Tıbbi yardım almadan bebek sahibi olamayacak ve uzun zaman doğal yollardan bebek sahibi olabilmek için uğraşmış ancak olamamış çiftlerin en çok başvurduğu yöntemlerden biri tüp bebek tedavisidir. Bu yöntem hem 1 yıl korunmadan düzenli cinsel ilişkiye rağmen hala hamilelik oluşmamış çiftler için gerekli görülmektedir. Tüp Bebek Tedavisi Sırları

Tüp bebek tedavisinde hasta dostu yöntem sayesinde daha düşük doz ilaç kullanımı ve dışa daha az dışa bağımlı faktörlerle tüp daha kolay hale gelmiştir. Bu tedavi sperm elde edilebilecek erkeklerde ve rahmi olan kadınlarda uygulanabilmektedir. Daha ziyade yumurta alınabilecek kadınlar tedavi için uygundur. Bunun için kadınlarda yaş aralığı 18-43 yaş arası olmaktadır. Kadında sağlıklı rahim olması, embriyoları doğuma kadar tutabilmesi açısından önemlidir. Tüp bebek tedavisinde başarılı olmak için kadının yaşı göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda doğru spermin teknolojik yöntemlerle seçilmesi başarıyı arttırmaktadır.

En kötü tüp bebek tedavisi aceleyle yapılan olduğu için, bunun bir an önce sonuçlanmasını düşünmek başarı şansını düşürmektedir. Tüp bebekte ideal süre 15 gündür. İki haftada tedavi sonuçlanır. Gebelik testide bu sürecin üzerinden 12 günlük bir zamanın geçmesiyle yapılmaktadır.

tüp bebek

tüp bebek

Ancak burada esas nokta çiftlerin yapılarına ve problemlerine göre uygulanabilecek tedavinin planlanması ve bu sürenin değişkenlik göstermesidir. Hastanın psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi gereken en önemli aşama embriyo transferidir. İyi bir embriyo transferi yapıldıysa dinlenme süresi 48 saattir. Bu süre içerisinde ilaçların düzenli alınması ve hastanın kendini yormadan normal hayatına devam edebilmesi başarı oranını arttırmaktadır. Hiçbir uzman doktor embriyo transferinden gebeliğe kadar anne adayının yatmasını tavsiye etmez. Bu zaten doğal yollardan hamile kalan anne adaylarının da uygulanması gerekenlerin başında yer almaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Sırları

Stres, ağır sporlar ve yoğun hareketler tüp bebek tedavisi için de sakıncalıdır. Tedavide ilaç alma zamanlarından daha çok dozları önemsenmelidir. Doktorun söylediği dozlarda ilaçların alınması gerekir. Bu tedaviye başlayan anne adayları folik asit kullanmaya başlamak faydalı olacaktır. Hamile kalmadan önce folik asit kullanmaya başlamak sakatlık oranlarını düşürmektedir. Anne adayının dahili bir hastalığı varsa dikkate alınması, bu hastalıkla ilgili tedavinin ve kullanılan ilaçların doktor tarafından bilinmesi ve görülmesi daha sağlıklıdır. Bu hastalıkların tedavi edilip tüp bebek tedavisinin başlaması doğru olacaktır. Tüp bebek konusunda dikkat edilecek hususlar konusuna da bir önceki makalemiz de yer verdik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU