Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
16 Ocak 2018
Tüp Bebek Tedavisiyle İlgili Bilgiler
29 Ocak 2018

Tüp Bebek Tedavisi Uygulamaları ve Sonuçları

Üreme tıbbının en çok tercih edilen ve en başarılı yöntemlerden biri tüp bebek yöntemidir. Bu yöntem günümüz koşullarında başarılı sonuçlar almaya sebep olmaktadır. Çiftler ilk önce değerlendirmeye alınarak tüp bebek tedavisine uygun olup olmadıkları belirlenir. Tüp Bebek Tedavisi Uygulamaları ve Sonuçları

Çiftlerin hikayesi bu anlamda çok önemlidir. Hikayelerine uygun olarak tedavi planı uygulanmaktadır. Tedavinin çiftlere uygun olmadığı doktor tarafından açıklanır. Bu tedavi için kadının 35 yaş altında olması ve erkeğin sperm üretme zorunluluğu vardır. Tedavinin başarılı olmasında çiftlerin tedaviye yaklaşımı ve hastanın kişiliği de önemlidir. Kadınlarda 20 yaşından sonra yumurtalık sayısında düşme görülmektedir.

Bu azalma 35 yaşı aşınca daha fazla görülmektedir. 44 yaş tüp bebek tedavisi için uygun değildir. Adet döneminde yapılan hormon testleri sayesinde doğurganlık konusunda bilgi almak mümkün olmaktadır. Aynı şekilde erkekler de de yaşla birlikte sperm sayısı ve kalitesinde azalma görülmektedir. Vücutta yağlanma ve şişmanlık da sperm sayısını ve kalitesini de etkilemektedir. Günlük kalori alımı, kilo korumaya yönelik şekilde ayarlanmalıdır. Düzensiz beslenme, alkol ve sigara, kafein tüketimi, aşırı stres de üreme sağlığında büyük sıkıntılara sebep olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Uygulamaları ve Sonuçları

Özellikle sağlıklı beslenmenin üreme üzerinde etkileri önemlidir. Tempolu yürüyüşler bu dönemde çok faydalı olabilmektedir. Belirli periyotlarda kontrollere gitmek, tedavi sürecinin nasıl ilerlediği ile ilgili bilgi sahibi olmak için gereklidir. Tedavide bir kez başarısız olmak, hiçbir zaman tedaviden vazgeçmek için bir sebep değildir. Sabırla ve umutsuzluğa kapılmadan tedaviyi tekrar denemek, başarılı olmanın anahtarlarındandır. Başarısızlığın nedenleri iyice belirlenerek 1 veya 2 ay sonra deneme yapılabilmektedir. Başarısızlığın sebeplerine uygun olarak buna göre bir yol izlenmektedir. Tüp bebek merkezleri kalite belgeli, ruhsatlı, deneyimli bir ekibe sahip olursa gönül rahatlığı ile gidilmelidir. Ülkemiz tüp bebek konusunda büyük bir gelişme kaydetmiş bulunmaktadır. Tüp bebek denemelerinde sayı sınırlaması bulunmamakla birlikte 4 denemeden sonra % 80 ve üzerinde oranında başarı sağlanması gerekir. Hamileliği garantilemek için birden çok embriyo rahme yerleştirilir, ancak bu durum çoğul hamilelelik sağlayabileceği için riskli bir durumdur. Çoklu hamilelik istemeyen çiftler için bu durum tehlikeli olmaktadır. Üçüz ya da dördüz hamileliklerde beş-altı ay sonra bebeklerin tutunamayarak düşme riski bulunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU