Tüp Bebek Tedavisinde Bir Yan Etki: Hiperstimulasyon Sendromu
27 Eylül 2017
Tüp Bebek Tedavi Aşamaları
29 Eylül 2017

Tüp Bebek Tedavisinde Bir Taşla Çok Kuş: Çoklu Gebelikler

Ana rahmi, bebeği gelişimini tamamlayana dek bebeği içinde taşıyan ve onu her türlü tehlikeden koruyan sıcak bir yuvadır. Ama yapı itibariyle tek bir bebeği konuk edebilecek güçtedir. Oluşabilecek çoklu gebelik durumu, hem anne, hem de bebekler için riskli bir süreç yaratır. Bebek sayısı arttıkça bu risk katlanarak devam eder. Bu yüzden üçüz ya da dördüz gebeliklerde tehlike çok daha yüksektir. Onları büyütüp hayata kazandırmaksa büyük özveriler isteyen bir durumdur.

Tüp Bebek Tedavisinde Çoklu Gebelikler:

Tüp bebek tedavisinde çoklu gebelik yaygın bir durumdur. Bazen çift, bu kadar uğraşmışken bari ikiz olsun mantığıyla hareket edebiliyor. İkiz bebek dünyaya getirmek ve onları büyütmek dışarıdan cazip görünebilmektedir.

Öte yandan, ana rahmine ne kadar çok embriyo transfer edilirse, gebelik şansı o kadar fazladır. Olaya en azından içlerinden biri rahme tutunur mantığıyla bakılır. Ya hepsi tutunmayı başarırsa düşüncesi genellikle göz ardı edilir. Neyin içinde olduğunuzu ancak ultrasonda bebeklerin kalp atışlarıyla karşılaştığınızda anlarsınız.

Yasalarla Sınırlandı

Artık yasalar tüp bebek tedavisinde, 35 yaş altı anne adaylarına tek, 35 yaş üstündekilere çift embriyo transferini öngörüyor. Ancak tüp bebek tedavisi çok pahalı bir tedavi olduğu için 35 yaş altındakilere bile 2 veya 3 embriyo transferi yapılıyor. Genellikle seçim aileye bırakılıyor.

Bu durumda insan düşünmeden edemiyor. Acaba hangisi daha doğru? Tek embriyo transferiyle risksiz bir gebelik mi? Yoksa iki ya da üç embriyo transferiyle, daha fazla gebe kalma şansı mı?

Ya Üçü de Tutunmayı Başarırsa?
Böyle bir risk her zaman var. Ama tutunmayı başarmış olmaları evlerine yerleşecekleri anlamına gelmiyor. İlk 6 hafta içinde kendiliğinden düşme riskleri %20. Bu aşamadan sonraysa, doktor çifti karşısına alıp soruyor: Çok bebek mi, yoksa sağlıklı ve mutlu bebek mi? Eğer aile tek bebek sahibi olmayı seçerse, en sağlıklı görünen bebek seçilip, diğerlerine selektif redüksiyon işlemi uygulanıyor.

Bu, bir çeşit kürtaj işlemi. Çoğu kez üç ya da daha fazla bebek söz konusu olduğunda uygulanıyor. Tüp bebek tedavisinin en zorlu evresi bu olsa gerek. Henüz tam olarak oluşmuş olmasa da vazgeçmek zorunda kaldığınız, sonuçta çocuğunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU