Kadın Hastalıkları
18 Ekim 2017
Tüp Bebek Tedavi Süreci Ne Kadar Sürer?
20 Ekim 2017

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişki

Tüp bebek son zamanlarda en çok tercih edilen çocuk elde etme tedavilerinin başında geliyor. Fakat bu tedaviye başvuran kişilerin merak ettiği belli başlı sorular bulunuyor. Bu soruların ilki ve en çok merak edileni ise işlem sonrası cinsel ilişki konusudur.

Embriyo transferinin ardından cinsel ilişkiye girmenin, tüp bebek tedavisi gören kadın açısından risk bulunuyor. Çünkü, kadının aşırı uyarılma sebebiyle büyümüş olan yumurtalıkları cinsel ilişki esnasında yırtılma riski altında olabilmekte ve bu durum ağrıya ve hatta yüksek ölçüde karın içi kanamaya sebep olabilir.

Bu sebeple tedavi esnasında yumurtalıklarında hiperstimülasyon sendromu yani aşırı uyarılma görülen hastalarda cinsel ilişki olmamalıdır. Bir diğer merak edilen husus ise tedavi sonrası spor yapma konusudur. Egzersiz hamilelik oluşmasını birkaç değişik sebeple engelleyebilir. Birincisi koşu gibi sporlar hızlı tempoda yapılmakta olan sporlardır bu sebeple egzersizlerin oluşturduğu mekanik titreşimler tutunmaya çalışan embriyoyu konumundan oynatabilir. Bir diğer durum ise, hızlı tempolu egzersizlerin ortalama olarak vücut ısısını 2 dereceye kadar yükselmektedir. Vücut ısısında meydana gelen bu yükselişler düşüğe hatta ölümle sonuçlanan anomalilere yol açtığı daha önceki uygulamalarda sabit bir sonuçtur. Daha elle tutulur sonuçlar elde edilene kadar, yapılması gereken embriyo transferinin ardından yoğun kardiyovasküler egzersizden kaçınıp günde 30 dakikaya kadar yürüyüş tarzı hafif egzersizler yapılmalıdır.

Bir diğer merak edilen konuda transfer sonrası beslenme konusudur. Tüp bebek tedavisi öncesinde ve sonrasında her zaman en önemli konulardan biri olan beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Sağlıklı bir vücut sağlıklı bir bebek anlamına gelir. Transferin ardından doktorun önerdiği biçimde beslenme listeleri olacaktır. Özellikle uygulamak bebeğin tutunması ve gelişmesi bakımından önem kazanıyor . Bu aşamada takviye olarak folik asit ve vitaminler olumlu sonuç veren ve başarı arttıran etkenlerdir.

http://www.teksencamlibel.com/kisirlik-ve-infertilite/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU