Tüp Bebek Yönteminde Mikro Enjeksiyon Yönteminin Avantajları Nelerdir?
4 Aralık 2017
Tüp Bebekte Başarı Oranı
18 Aralık 2017

Tüp Bebek Tedavisinde Rahim Anomalisi

Tüp bebek çocuk sahibi olmak isteyen kadın ve erkeğin birlikte tedavi altına alındığı bir süreci kapsamaktadır. Tedavi için başvuran çiftlerde erkek ve kadının üreme fizyolojisindeki bozukluğun nedeni ortaya çıkartıldıktan sonra yapılan müdahalelere rağmen sonuç alınamayan çiftlerde uygulanan ve başarı elde edilebilen bir tedavi yöntemi olup, kadın ve erkekte uygulanan girişimler açısından farklılıkları barındırmaktadır. Özellikle de tedavi sürecinde kadınlarda uygulanan tedavi girişimi aşamalara dayalı olup, erkeğinde bir o kadar bu süreç boyunca sağlıklı sperm üretebilmesi önemlidir. Bu sebeple tedavide kadından yumurta ve erkekten sağlıklı sperm üretimi olması temel şarttır. Tüp Bebek Tedavisinde Rahim Anomalisi

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların toplanmasının ardından sperm tarafından döllenmesiyle zigot oluşmaktadır. Zigot bölünmeler geçirerek laboratuar ortamında canlılığını sürdürürse artık embriyo transferi yapılacaktır. Transfer edilecek embriyonun seçimi yapılır ve ana rahmi içerisine katater vasıtasıyla bırakılır. bu süreden sonrana rahminin iyi bir yatak olması önemlidir. Anomali durumundaysa gebelik tamamlanmaz. Kadınlarda yumurta oluşumunda herhangi sıkıntı olmasa da bazen gebeliğe engel olan rahimsel problemler olabilmektedir. Bu problemler ise rahim anomalisi olarak bilinmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Rahim Anomalisi

Kadın hastalarda rastlanılan rahim anomalileri farklı şekillerde görülebilmektedir. Bu sebeple tüp bebek tedavisine başlamadan önce öncelikle altta yatan neden yani rahim anomalisinin düzeltilmesi amaçlanır. Bu nedenle cerrahi işlem uygulanıyor olsa da rahim anomalisinde cerrahi müdahale ilk çözüm olamamalıdır. Rahim anomalisinde tüp bebek tedavisi uygulamada başarı elde edilememesine neden olan rahim yapışıklıkları tedavi sonrası tekrarlayan gebelik kayıplarına neden olabilmektedir. Öte yandan endometrium hasarı nedeniyle de gebelik için tutunmanın sağlanaması durumları da oluşabilir. İşte tüm bu nedenlerden dolayı rahim anomalisi tedavisi mümkünse cerrahi bir işlem olmadan yapılmalıdır.

Genel olarak özetleme yapılırsa rahim anomalilerimde tüp bebek tedavisi yapılabilmekte fakat bu tedavide öncelikle rahim anomalisinin kontrol altına alınması tedavinin başarısında önemli rol oynamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU