Fenerbahçe Mah. Kalamış Fener Cad. No.56 Feneryolu Kadıköy, İstanbul Randevu: 0539 551 70 70 (Püren)

HPV tıbbi adıyla Human Papilloma Virüs’ün baş harfleridir. İnsan siğil virüsü demektir. Ellerimizde, ayak parmaklarımızda siğiller olur, bu onlardan değildir. Hpv, genital organ ve bunun etrafındaki ciltte siğiller yapar.

HPV sadece siğil yapmakla kalmaz, bazı cinsleri vajinaya girip rahim ağzında rahim ağzı kanserine doğru hücreleri tetikler. Özellikle HPV 16. ve 18. cinsler bu konuda suçlanmışlardır.

Dolayısıyla HPV yi temelde 2 ye ayırıyoruz:

  • grup: Kanser yapan veya yapmaya niyetlenen daha tehlikeli cinsler olan 16, 18, 33…
  • grup: Daha iyi tabiatlı olup sadece dış cilt bölgesinde ciltten cilde temasla bulaşan HPV 6, 11 gibi cinsler.

Hemen şunu belirtelim ki HPV cinsel ilişkiyle geçer ama bu ilişki esnasındaki bacak arası ve genital bölgedeki cildin birbirine temasıyla geçer. Dolayısıyla denizden havuzdan tuvaletten geçmez. Kirli çamaşırlarla da bulaşmaz. El sıkışmayla, öpüşmeyle de bulaşmaz. Bir çocuğun bakıcısı eğer eliyle kendi bölgesindeki siğili ellemiş ve yıkamadan hemen çocuğun temizlemek için bacak arası bölgesini ellemişse HPV virüsü geçebilir.

HPV son zamanlarda çok yaygınlaşmıştır. Amerika’daki üniversite öğrencilerinin %80 inin hpv pozitif olduğu düşünülmektedir. Buna karşı en etkili yol HPV aşısı olmaktır. 9 yaşından başlayarak ilaç firmasının önerisine göre 26 yaşa, ama Dünya Sağlık Örgütü’nün gibi bilimsel kurulların önerisine göre 56 yaşa kadar yapılabilir. Bu aşı HPV geçirmiş olsanız da faydalı olur. HPV aşısının çocuklara 9 yaşında yapılma önerisi, cinsellikle ilgili değil, genç yaşlarda aşının çok daha iyi bir reaksiyon vermesi ve ömür boyu korumasında sağlam sonuçlara ulaşması içindir. HPV kadından erkeğe erkekten kadına geçtiği için erkek çocukların da aşılanmasında fayda vardır çünkü erkeklerde de penis kanseri yapabilmektedir.

HPVnin tedavisini ikiye ayırmak lazımdır. Siğilerin tedavisi ve rahim ağzındaki hücrelerin değişmesinden dolayı oluşan kanser öncesi hücrelerinin tedavisi.

Siğillerin tedavisi bazı ilaçlarla, kremlerle, yakarak veya lazerle olabilir. Bunlar çok etkili yöntemlerdir. Birkaç kez hastalık nüksetse de, yakın takip ve tedaviyle başarıyla sonuçlandırılır.

Rahim ağzındaki değişikliğe gelecek olursak, cinsel hayatı olan her kadının yılda bir kez smear testi yaptırmasını öneriyoruz. Smear testi, rahim ağzından alınacak hücrelerin patolojik olarak incelenmesidir. Rahim ağzı kanseri, hafif hücre değişikliklerinden, daha orta ve ileri değişikliklere, daha sonra daha ileri bir değişikliğe ve ondan sonra kanser hücrelerine dönüşmesine giden bir merdivenden çıkarak olur. Smear testi de bu merdivenin ilk basamaklarındaki hücreleri yakalar ve bunların tedavisi çok etkilidir.

Şu anda biliyoruz ki rahim ağzı kanseri ve kansere doğru hücre değişiminden HPV virüsü sorumludur. HPV ye bağlı bu hücre değişimi olursa, uzman ellerde cerrahi olarak ya da lazerle tedavi edilebilir.

Lazerle HPV Tedavisi :

Lazer tedavisinin HPV’de önemi , siğiller dışındaki etraf dokuyu bozmadığı için diğer tedavilere göre en az skar oluşturması ve iyileşme süresinin diğer tedavilere göre daha hızlı olmasıdır. Ayrıca hücre değişikliği durumu olursa, bu tedavi, gelecekteki doğumlarda da komplikasyona sebebiyet vermemesi amacıyla tercih edilir:

Lazer aslında bir enerji kaynağıdır ve ciltte verilen bölgeyi ısıtıp buharlaştırır. Etraf dokuya zarar vermez ve dolayısıyla yaptığı skar dokusu diğer yöntemlere göre son derece azdır. Siğiller genellikle vulvar ve genital bölgeyi kapsadığı için, o bölgedeki anatomi bozulmamaktadır. Lazer aynı zamanda çok yüzeyel bir şekilde siğilleri yok ettiği için iyileşmesi cok hızlı olmaktadır. Maliyet olarak diğer tedaviler civarı bir maliyeti vardır.

Rahim ağzındaki kanser öncesi hücre değişikliği oluştuğu zamanki alanda da lazer emniyetle kullanılır. Bu bölgede lazer yerine çok geniş çapta koter veya ameliyat yapılması durumunda, gelecekteki gebelikler için rahim ağzının erken açılmasıyla erken doğum ya da çok fazla kapanmasından dolayı açılmaması gibi komplikasyonlar olabilir. Lazerde bir ressamın fırçası gibi istenen yer yakılıp diğer yerler yakılmadığı için hem rahim ağzındaki tedaviden daha az bölge etkilenmektedir hem de iyileşme çok daha hızlı, başarılı ve skarsız iyileşmektedir.

Online Randevu

İlklerin Doktoru
Teksen Çamlıbel ile iletişime geçin!

+90 539 551 70 70 (Püren)

Sizi Arayalım!

Bizimle iletişime geçin, paylaşmış olduğunuz telefon numarasını en geç 24 saat içerisinde arayalım.

+90 539 551 70 70 (Püren)