Fenerbahçe Mah. Kalamış Fener Cad. No.56 Feneryolu Kadıköy, İstanbul Randevu: 0539 551 70 70 (Püren)

Kadın kanserleri , kadınlarda 2. en yaygın ölüm sebebi olduğu için mutlaka rutin olarak, kadın kanserleri uzmanı tarafından kontrol edilmelidir. Belli aralıklarla, rahim ağzı kanseri, rahim ve yumurtalık kanseri, meme kanseri, kolon kanseri check-up ları yapılmalıdır. Rahim ağzı kanserinden, cinsel yolla bulaşan HPV virüsü sorumlu olur. HPV virusü, hücreleri kansere dönüştürebilir ama her HPVtaşıyan hasta kanser olmaz. Rahim ağzı kanseri pap smear ile kontrol edilir. Pap smear, kadın kanseri uzmanının vajinadan /rahim ağzına çubuk sürterek material alıp bunları belli testlerle kontrol etmesidir. Pap smear acısız, çok kısa bir işlemdir. Kanser check upı, erken tanının tek çaresidir. Erken tanı hayat kurtarır.

Meme kanseri kadınlarda en yaygın kanserdir. Kadınların ayda bir, memelerini elle kontrol etmesi ve belli bir yaştan sonra da mamografi çektirmesi gerekir. Kadın Kanserleri Uzmanı Jinekolog Onkolog Prof.Dr.Teksen Çamlıbel ve kliniği Kalamış Tıp ve Tüp Bebek Merkezi, bu konuda en uzman merkezlerden biridir. Kliniğimizde, checkuplar dışında evde rutin meme kontrolünü de en iyi şekilde öğretiyoruz.

Kadın kanserleri, kadınlarda kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm nedenidir ve giderek artmaktadır. Bu tip kanserlerin önemli bir bölümünde erken tanı mümkündür ve hayat kurtulabilmektedir.
Kanserde erken tanı gerçekten hayat kurtarmaktadır.
Hastalarımız bize geldiği zaman onların aile hikayelerini dikkatlice alıyoruz ve buna göre kanser taramasıyla ilgili görevi üstleniyoruz.

Kadın Kanserleri

Kadınlara belli aralıklarla;

pap smear testi yaparak rahim ağzı kanserinin, vajinal ultrason yaparak rahim ve yumurtalık kanserinin, ayda bir meme muayenesini öğreterek ve belli bir yaştan sonra da mamografi düzenine alarak meme kanserinin, 40 yaş üzerinde de yılda bir yapılan gizli kan tayini ve 50 yaş üzerinde de kolonoskopi tetkikleriyle de kalın bagırsak kanserininerken tanısını koymak mümkündür ve Jinemed’de bu işlemlerin hepsi dikkatli bir şekilde yapılmaktadır.

Kadının mevcut sorunlarının tedavisini yüklenirken aynı zamanda bir kanser check-up gibi görev almakta bütün hastalarımızı da bu konuda uyarmakta ve gerekli tetkikleri yapmaktayız.
Kanserde erken tanı gerçekten hayat kurtarmaktadır. Ama en az bu kadar önemli olan da bu tanıyı koyan ve tedavisini üstlenen ekibin kanser konusunda uzman olmasıdır.

Rahim ağzı kanseri, kadında memeden sonra en yaygın kanser türüdür.

Cinselliğin başlamasıyla birlikte 6 ayda bir kontrol şarttır.
Cinsel ilişki, umumi tuvalet ve jakuzi gibi yollarla geçen rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsünü yok eden aşı 2007’de Türkiye’de uygulanmaya başlanmıştır.
Amerika’da ‘pap smear’ testi ilk cinsel temastan sonra hemen yapılıyor.
Türkiye’de bir kadına bu test ancak 35 yaşlarında uygulanıyor.
Hâlbuki bu test ilk cinsel deneyimden hemen sonra yapılması gerekiyor.
Çünkü bu test kanserin önceden tespiti konusunda çok önemli..

HPV Aşı Programı

Dünyada her yıl 400 bin kadının ölümüne yol açan rahim ağzı kanserini önleyen aşı uygulaması her yaş kadında uygulanacaktır.
Koruyucu Hekimlik uygulaması ile HPV aşı programı 9-26 yaş grubu kız çocukları da kapsayacaktır.
HPV aşısı soğuk zincir korunarak ve gerekli test ve muayeneler yapıldıktan sonra ilk doz 0. ay daha sonra ikinci doz 2. ay sonra ve en son doz da 6. ay sonra olmak üzere toplam üç doz uygulanır ve toplam 6 ay içinde aşı programı bitirilir.
Üçüncü aşı yapıldıktan sonra koruma olayı başlamaktadır.
Asıl hedef HPV virusü ile hiç karşılaşmamış kadınlarda aşı programını tamamlamaktır.
Cinsel temas başlamadan veya başlasa dahi HPV virüsü ile hiç karşılaşılmamış olgularda, aşı programı tamamlandığı taktirde başarı yüksektir.
HPV virüsünün en sık görülen cinslerine karşı geliştirilen bu aşı, bu cinslerden biri veya ikisi ile karşılaşan kadınlara, diğer cinslerinden korumak amacıyla da uygulanmaktadır.
Aşı sayesinde çok sayıda kadın rahim ağzı kanseri korkusu yaşamayacaktır.
Sağlığınıza önem veriyoruz siz de önem verin.

https://www.youtube.com/watch?v=TXn4WEhwbBs

Online Randevu

İlklerin Doktoru
Teksen Çamlıbel ile iletişime geçin!

+90 539 551 70 70 (Püren)

Sizi Arayalım!

Bizimle iletişime geçin, paylaşmış olduğunuz telefon numarasını en geç 24 saat içerisinde arayalım.

+90 539 551 70 70 (Püren)